Реабілітаційне відділення лікарні на Кіровоградщині: діяльність на важелях

Галина Шевченко

Галина Шевченко

#   3497

«Ліва нога почала рухатися, можу вже присідати», — із захватом ділиться колишній військовий Сергій Дігтяр. Після важких поранень на Покровському напрямку та кульового поранення у хребет чоловік прикутий до візка. Відділення фізичної та реабілітаційної медицини Олександрівської лікарні на Кіровоградщині стало для нього ковтком свіжого повітря та реальним шансом знову звестися на ноги. 

Проте доля цього унікального простору, де за останні роки повернули до життя понад три сотні військових та цивільних, сьогодні опинилася під загрозою. Через жорсткі кадрові вимоги НСЗУ фінансування стаціонарної реабілітації призупинили. Чи вдасться громаді врятувати відділення, яке буквально підіймає людей на ноги, та чому доля пацієнтів опинилася на терезах бюрократії — читайте у матеріалі Район.Олександрівка.

Кроки становлення

Відділення фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Олександрівська лікарня» розпочало функціонувати з 1 січня 2023 року. Хоча реабілітаційну допомогу у цьому медичному закладі, як зазначила його директорка Алла Гресь, надають ще з 2020 року, від початку контрактування із Національною службою здоров'я України, але на амбулаторному рівні.  

«Допомога надавалась за двома пакетами – «Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату» та «Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням нервової системи»», – пояснила вона. 

Наприкінці 2022 року НСЗУ оприлюднила нові вимоги до контрактування і надання реабілітаційної допомоги. Відповідно, лікарня прийняла рішення про реорганізацію ліжкового фонду і на основі фізіотерапевтичного відділення розгорнула стаціонарні ліжка цілодобового перебування в кількості 20 ліжок, утворивши відділення фізичної та реабілітаційної медицини, яке розташоване на двох поверхах лікувального корпусу. 

З того часу на першому поверсі надається амбулаторна фізична та реабілітаційна допомога, а стаціонарні ліжка розташовані на третьому поверсі. 

Щоб відповідати вимогам НСЗУ, наприкінці 2022 року завдяки злагодженій роботі депутатського корпусу Олександрівська селищна рада ухвалила рішення про перенаправлення КНП «Олександрівська лікарня» коштів державної субвенції на соціально-економічний розвиток у розмірі 1 мільйон 998 тисяч гривень. Завдяки цій субвенції у відділенні  провели капітальний ремонт тренажерної зали, одномісної палати з усіма зручностями та санітарно-гігієнічного вузла. 

Також закупили комплект медичного обладнання фізичної та реабілітаційної медицини для тренажерного залу. Десять ліжок придбали за кошти місцевого бюджету, витративши 369 тисяч гривень, ще десять отримали як гуманітарну допомогу від декількох благодійних організацій та фондів. За кошти, які отримала лікарня від НСЗУ за результатами роботи - 663 тисячі гривень, встановили кабіну для підвісної терапії, пристрій для реабілітації рук та ніг, бруси для відновлення навиків ходьби та мануальний столик для реабілітації. 

Того ж року на сесії Олександрівської селищної ради депутати прийняли рішення ще спрямувати із бюджету громади 1,5 мільйона гривень на заміну вікон у відділенні фізичної та реабілітаційної медицини та терапевтичному відділенні лікарні. Ще вдалося зробити поточний ремонт кабінету електропроцедур у відділенні фізіотерапії, витративши 397,4 тисячі гривень. Подібний ремонт санітарної кімнати обійшовся у 49,8 тисячі гривень.

Велика увага за цей час також приділили фаховості медичного персоналу відділення. У цьому запевнила Алла Гресь. З її слів, для надання якісних медичних послуг увесь персонал протягом майже року проходив відповідне навчання. Зараз у відділенні, яке очолює лікар фізичної та реабілітаційної медицини (за спеціалізацією лікар–травматолог) Євгеній Дяченко, працюють три лікарі, в тому числі лікар–психотерапевт та клінічний психолог, тринадцять працівників середнього медичного персоналу, серед яких фізичні терапевти, ерготерапевти, асистенти,  також є медики, які працюють за сумісництвом. 

Варто додати, що чотири роки тому отримав спеціалізацію лікаря фізичної та реабілітаційної медицини Петро Сухонос, а три роки тому – лікарка Наталія Чернега та лікар Сергій Бондаренко. Наприкінці 2023 року та на початку 2024 року пройшов курси з реабілітації середній медичний персонал. 

Реальні результати

Як зазначила директорка лікарні, основне завдання відділення - допомога пацієнту після основного лікування, підтримка, а то й підвищення рівня самопочуття, аби не сталося погіршення стану або інвалідизації. Реабілітаційні процеси носять комплексний характер — зміцнення, психологічну підтримку та соціалізацію.

Так, житель Олександрівки, інвалід війни першої групи Сергій Дігтяр безкоштовну реабілітацію проходить тут двічі на рік. Він – колишній військовий. На захист країни став у червні 2022 року, воював на Покровському напрямку. А через два місяці отримав дві контузії і тяжкі поранення – ворожа куля «осіла» у хребті, а осколки – у затилку, легенях, черевній порожнині.

Першу операцію йому зробили у Дніпропетровській обласній клінічній лікарні Мечникова. Кулю тоді лікарям вдалося вийняти, а ось осколки – ні. Далі було п’ятимісячне лікування у різних медичних закладах Луцька. З того часу він прикутий до інвалідного візка.

Зі слів Сергія, заняття у реабілітаційному відділенні для нього як ковток свіжого повітря. Масаж, підвісні «ходунки», тренувальний велосипед – це те, він впевнений, що підштовхує його все ж стати на ноги.

«Ліва нога почала рухатися, можу вже присідати», – з радістю повідомив чоловік.

Він і його рідні сподіваються, що Сергію все ж вдасться одужати.

І подібні випадки позитивної динаміки у реабілітації є ще. 

«Взагалі реабілітаційне лікування як стаціонарно, так і амбулаторно у відділенні проходять не лише військові, а й цивільні, які отримали поранення під час війни, жителі громади та внутрішньо переміщені особи», – зазначила директорка лікарні. 

Вона повідомила, що за весь період роботи відділення тут пройшли реабілітацію 306 чоловік, а саме: 2023 рік – 75 пацієнтів, із них 8 демобілізованих; 2024 рік – 77 пацієнтів, із них 14 демобілізованих; 2025 рік – 109 пацієнтів, із них 18 демобілізованих та 2 військових; перший квартал нинішнього року – 45 пацієнтів, із них 9 демобілізованих та 1 військовий.

І попит на реабілітаційні послуги є, наголосила керівниця медичного закладу. До того ж, у відділення звертаються не лише мешканці Олександрівської громади, а й сусідніх.  

Чого чекати надалі?

Однак віднедавна ці послуги, зокрема, у стаціонарі, поставлені на важелі: бути чи ні. Справа у тому, що Національна служба здоров’я України на сьогодні припинила фінансування відділення Олександрівської лікарні з надання пакетів «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах», поставивши умову мати у штаті ще два фізичних терапевти. 

Фахівці повинні мати: вищу освіта другого (магістерського) рівня галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Терапія та реабілітація» або «Фізична терапія, ерготерапія», спеціалізація за дипломом «Фізична терапія»; або вищу освіта другого (магістерського) рівня галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Фізична реабілітація», або вищу освіту другого (магістерського) рівня знань «Фізичне виховання, спорт, здоров’я людини» за спеціальністю «Фізична реабілітація» або «Фізична культура». Вимоги до стажу роботи не обумовлюються. 

Алла Гресь додала, що медичний заклад готовий оплатити проходження спеціалізації за спеціальністю «Фізична терапія» лікарями інших спеціальностей, посприяє у пошуках житла для нових лікарів і сплачуватиме їм його оренду. Та охочих, на превеликий жаль, поки що немає.

І якщо вони все ж не знайдуться, то стаціонарне відділення, доведеться закрити. Його фінансування – це немалі кошти. Наприклад, НСЗУ КНП «Олександрівська лікарня» на пакет послуг «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах»: у 2023 році виділила 835 437 гривень; у 2024 році – 979 356 гривень; у 2025 році – 1 451 044 гривень, за перший квартал нинішнього року – 383 518 гривень. 

Чи дозволить бюджет Олександрівської селищної ради взяти на фінансування надання реабілітаційних послуг стаціонарно, під великим питанням. Принаймні, секретарка селищної ради Тетяна Половенко, яка зараз виконує повноваження селищного голови, запевнила, що селищна рада дане питання вивчає.

Останні новини

Всі

7 червня 2026

6 червня 2026